İkametgah Adres Değişikliği Nasıl Yapılır? 6 Adımda Adres Değişikliği Bildirimi

Yeni taşındınız. Bir sürü işiniz var. Yorgunsunuz. Başınıza bir de bu iş çıktı. Aynı şeylerden hepimiz geçtik. Bizden sonra gelenlere yardımcı olmak için adres değişikliğinin nasıl yapıldığını yazmak istedik. Size kolay gelsin.

Adres değişikliği altı adımda yapılıyor:
1. Yeni evinizin adresini gösteren size ait bir fatura, abonelik sözleşmesi veya noterden tasdikli kira sözleşmesi edinin.
2. Bu doküman ile birlikte İlçe Nüfus Müdürlüğüne (Kaymakamlık) başvurun.
3. Görevli memurun vereceği belgeyi alın.
4. Bu belgeyi yeni ikamet ettiğiniz yerin muhtarına götürün.
5. Muhtarın vereceği Form C belgesini alın.
6. Bu belgeyi de bina yöneticinize verin.

Adres değişikliğini teoride internet üzerinden de yapabilirsiniz. Ancak bu çok kolay bir işlem değil: Ya Avea veya Turkcell ile Mobil İmza sözleşmesi yapmış olmanız, veya, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bir Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısından bir elektronik sertifikanızın olması gerekiyor. Eğer (mucizevi bir şekilde) bu belgelerden birine sahipseniz, internet üzerinden adres beyanı çok olay. Şu sayfaya gidin, gerekli formları doldurun, işleminiz kısa sürede tamamlanıyor.

Önemli noktalar:
1. İkametgah adres değişikliği işlemini en geç 20 iş gününde yapmalısınız. Aksi taktirde 390 TL para cezası uygulanıyor.
2. Herhangi bir sebepten gerçeğe aykırı adres beyanında bulunmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Bunun da cezası 782 TL.
3. Adres bildirimlerinin muhtarlıklara bildirilmesi zorunluluğu kaldırıldı. Ancak zorunluluk olmasa da muhtarlığa bildirmek, seçim gibi durumlarda bilgi güncellemelerinin hızlı yayılmasını sağlıyor.
4. Yazlık gibi ikinci, üçüncü adreslere “diğer adresler” deniliyor. Bunların da beyanı aynı şekilde yapılıyor.

Eğer henüz taşınmadıysanız, taşınırken güvenilir bir firma bulmanız ve en iyi teklifi almanıza yardımcı olalım. Armut size uygun nakliye firmalarından teklif getiriyor, siz seçiyorsunuz ve hizmet pişiyor, ağzınıza düşüyor!

Ücretsiz evden eve nakliye teklifleri alın >

 • ferhat

  Bilgiler için teşekkürler yalnız 20 gün mü yoksa 20 iş günü mü iş günü ise yaklaşık 25-26 gün demek oluyor tabi işi şansa bırakmamakta fayda var

  • Ferhat bey, araştırdık, 20 iş günüymüş. Ama dediğiniz gibi işi şansa bırakmamakta fayda var.

 • Fatih

  Teşekkürler!

 • leyla

  ben işimdem güç bela izin alıp ikametgah değişikliği için nüfus müd. gittim görevli memur eşiniz ile beraber gelmek zorunlu dedi ayrı ayrı beyan vermekle olmuyormuş çok saçma değil mi ya of zaten izin alamıyorum

  • muhtar

   YOK ÖYLE BİRŞEY KARDEŞİM NE HAKLA ÖYLE DERMİŞ.İÇİŞLERİNE YAZ

 • taha

  peki bizim hangi tarihte taşındığımızı nerden bilecekler

  • Daha sonraki bir tarihte ikametgah belgesi gibi bir belgeye ihtiyacınız olursa, eğer yeni taşındığınızı belgeleyemezseniz sorun çıkabilir.

 • hakan

  ben bugün gittim nufus müdürlügüne bi belge verdiler seçim kurulu başkanlıgına yolladılar benı bu neyın nesıdır acaba daha önceden evragı muhtara teslım ettıkmı bıtıyordu

  • hakan

   🙁

 • JACK

  Adamlar para çarpacak yer arıyor dikkat edin yaya yürürken yanlış kaldırımda gidene de ceza keserler

 • Harikasınız 😀

 • Serkan Uysal

  Merhaba,

  Yeni adrese taşınıyoruz ancak yeni yapılan bir site ve tapu, abonelik işlemleri ay sonunda bitecek. Elimizde satış sözleşmesi var. Bu da kayıt için yeterli olur mu?

 • eylül

  internet faturası da kullanılabilir mi

 • Ee ben 2 senedir almadım nolcak şimdi bana ceza gelir mi işyeri ikametgah istemedi almadım şimdi ehliyet ali cam mecbur gidicez ikametgah almaya ama yeni tasindigimi nasıl onayliycam